Záhradný domček z hliníku alebo plastu
Nákup záhradného domčeka vyrobeného z hliníku/plastu budete riešiť v prípade, kedy máte väčšiu záhradu, ktorej sa chcete venovať a potrebujete uskladniť náradie a materiál pre všetky záhradné aktivity. Tieto domčeky nie sú tak výzorom atraktívne, ako drevené záhradné domčeky, ktoré sú využívané pre trávenie voľného času, ale sú praktickejšie z hľadiska údržby, ktorá navyše vyžaduje oproti dreveným domčekom minimálne investície.
Zvoliť správnu veľkosť
Voľba veľkosti bude prvá vec, na ktorú sa musíte zamerať. Pokúste sa stanoviť si zoznam vecí, ktoré budete chcieť v záhradnom domčeku skladovať. U jednotlivých vecí je potreba počítať aj s priestorom pre manipuláciu. Nie všetky veci môžete skladať na seba. Určite je lepšie predimenzovať priestor, ktorý vaše súčasné náradie, kosačky a ďalšie vybavenie potrebujú. Počítajte s tým, že v budúcnosti pribudne ďalšie. Určite vám pomôže, keď si vytvoríte jednoduchý nákres, získate tak oveľa lepšiu predstavu.
Až budete mať konkrétnu predstavu o veľkosti, choďte na záhradu nájsť vhodné miesto, premeranie priestoru je nevyhnutné, rovnako vyberajte plochu, kde nebude problematický prístup. Plastové a hliníkové domčeky sú praktický bez údržby, ich inštalácia je jednoduchá a rýchla. Jedinou nevýhodou môže byť nízka váha, ktorá sa prejavuje v nižšej stabilite oproti dreveným domčekom. S nestabilitou si však poradíte ukotvením, ktoré nie je náročné.
Dajte hliníkovým a plastovým domčekom šancu, budete príjemne prekvapený vzhľadom, ktorého sú dnešní výrobcovia schopný docieliť.
Je potrebné stavebné povolenie?
Pokiaľ má vami vybraný záhradný domček výšku max. 5 m a zastavanú plochu max. 25 m2, stavba nevyžaduje stavebné povolenie, ani ohlásenie stavby. Výnimkou sú situácie, kedy chcete záhradný domček použiť na podnikateľskú činnosť, v takom prípade budete potrebovať územný súhlas. Ten je taktiež vyžadovaný, pokiaľ záhradný domček ovplyvní vsakovanie vody na viac než 50% stavebného pozemku.